Bilgi Bankası

.HTACCESS İle Alan Adı Nasıl Yönlendirilir ?

Alan adında bir değişikliğe gittiniz ve eski alan adınız üzerindeki sayfaları kaybetmek istemiyorsanız .htacces ile yönlendirme yapabilirsiniz ;

yani sayfanız www.spd.net.tr şeklindeydi ve www.spd.net.tr/iletisim.html – www.spd.net.tr/deneme.html gibi birçok sayfanız var. Yeni alan adınız  ise www.salay.com.tr oldugunu varsayalımeğer alan adı yönlendirmesi ile yönlendirme yaparsanız tüm sayfalarınız doğrudan www.salay.com.tr adresine yönlendirilecektir. Bu durumu da şöyle açıklayalım ;

Google üzerinden hosting olarak bir arama gerçekleştirildi ve arama sonuçlarında www.spd.net.tr/hosting.html sayfası çıktı, bu durumda ziyaretçi linke tıkladığında www.salay.com.tr adresine gidecektir,www.salay.com.tr/hosting.html sayfasına değil.. Ziyaretçi istediği sayfaya ulaşamadığı için sayfanızdan çıkabilir ve bu durum ziyaretçi sayınızı olumsuz olarak etkileyebilir. İşte burada devreye.htaccess dosyası giriyor. Yapacağınız işleme aynı zamanda 301 yönlendirmesi adı verilmektedir. 

Var olan alan adını www ile kullanmak için

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^spd.net.tr [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.spd.net.tr/$1 [r=301,nc]Eski alan adını, yeni alan adına yönlendirmek için

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule (.*) http://www.salay.com.tr/$1 [R=301,L]İhtiyacınıza göre yönlendirmeleri htaccess.txt olarak bilgisayarınıza kaydedin ve FTP üzerinden sitenizin ana dizinine (httpdocs, public_html vb.) yükleyin sonrasında dosya adını .htaccess olarak değiştirin. 

Not: .htaccess ile 301 yönlendirmesi yapabilmeniz için Linux platform sunucu kullanıyor ve Apache mod_rewrite modülünün aktif olması gerekiyor.

  • 210 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?