Bilgi Bankası

Botnet, Kötü Amaçlı ve Casus Yazılımlar Hakkında..

Botnet ; bot terimi yani robotun kısaltmasıdır. Saldırganlar, sunucu ya da bilgisayarınıza bir bot yerleştirmek suretiyle sunucu ya da bilgisayarınızı zombiye çevirerek cihaz üzerinden otomatik olarak görevler gerçekleştirebilirler.

Bilgisayar korsanları, genel anlamda çok sayıda bilgisayarı etkilemek ve bu bilgisayar üzerinden toplu işlem yapmak için genel bir ağ oluşturup botnet adı verilen bir oluştururlar. Oluşturulan bu ağ üzerinden aşağıdaki işlemler yapılabilir.

 • İstenmeyen spam yada kimlik avı için mail göndermek
 • Virüs yaymak
 • Bilgisayar ve sunuculara saldırı yapmak
 • Sahtecilik işlemleri yapmak
Bu saldırıların genel anlamda asıl hedefi ev kullanıcılarıdır. Günümüz dünyasında internet kullanımının yaygınlaşması ve artık her evde bulunan bilgisayarlar sebebiyle botnet ağınıngenişlemektedir. Ev kullanıcılarının internet kullanımının bilgi seviyesi genel anlamda düşük olduğundan dolayı kötü amaçlı yazılımları cihazınıza resim, program, MP3 yada filmsanarak download ettiğiniz içeriklerde, e-mail içeriklerinde bulunan linkle, dosyalarda yada sosyal medya üzerinde tıkladığınız herhangi bir bağlantıda cihazınıza yükleyebilirler.

Botnetlerin sunucu yada bilgisayarınıza bulaştığını anlamak her zaman kolay değildir fakat bulaşması durumunda cihazınızda yavaşlamalar, sık sık kilitlenmeler ve servislerinizin durmasına sebep olabilmektedir. Bu belirtilen cihazınıza botnet bulaştığına dair bir işaret olabilir. Cihazınıza botnet bulaşmaması için;

 • İnternet ortamında güvenilir antivirüs yazılımlarını kullanılabilir. Bu yazılımlar sürekli olarak güncellendiğinden dolayı kötü amaçlı yazılımların cihazınıza yüklenmemesi için gerekli taramaları yaparak cihazınızı güvende tutacaktır.
 • Cihazınızda bulunan tüm yazılımlarınızı güncel tutun. Yazılımlar aralıklarla bazı yazılımsal açıklar barındırabilmektedir. Kurulu olan yazılımların güncellemeleri açıksa yeni gelen güvenlik güncellemeleri ile bu açıkların kapatılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Güvenli ve güçlü parolalar kullanın ve bu parolaları kimse ile paylaşmayın. Güvenli parolalar belirlemek için internet ortamında bulunan password generator sitelerinden destek alabilir yada kullanacağınız şifrelerde büyük/küçük harf, rakam ve özel karakterler kullanabilirsiniz. Basit ve güvensiz şifreler kullanmanız cihazınıza botnet eklenmesine ya da tamamen hacklenmesine sebep olabilir.
 • Cihazınızdaki güvenlik duvarı yada harici olarak yüklediğiniz yazılımsal bir firewall varsa bu firewall'ı kapatmayın. Güvenlik duvarları kötü amaçlı yazılımları tamamen engellemese de basit bir şekilde cihazınıza yüklenebilecek yazılımların engellemesini sağlamaktadır.
 • Cihazınıza takacağınız harici belleklerin kullanımına dikkat etmelisiniz. Harici disklerde bulunan bir virüs yada kötü amaçlı yazılım cihaza takıldığı anda yayılıp cihazınızı zombi ağına anında ekleyebilir. Bu sebepten dolayı cihazınıza takacağınız harici sürücülerde virüs bulunmamasına dikkat gösterin.
 • İnternet ortamında güvendiğiniz sitelerde dolaşıp download işlemi yapın. Güvensiz siteler üzerinden indireceğiniz içeriklerde botnet yada virüs içeriği bulunabilir.

 

 • 245 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?